Astronomický klub Pelhřimov o.s.kolektivní člen České astronomické společnosti

Již proběhlo

Hvězdná obloha nad Šimanovem v roce 2013

Termín konání: pátek, 22. březen 2013 19:00

pátek 22. března 2013 od 19:00 hodin, kulturní dům Šimanov

Přednáškový večer spojený s pozorováním. Pozorování se uskuteční pouze v případě jasné oblohy.Přednáška bude zaměřena na aktuální úkazy na hvězdné oblohy v roce 2013 nad obcí Šimanov a okolí. 

V průběhu přednášky se seznámíte se životem komet, jejich strukturou, vlastnostmi a s jejich poutí z okraje Sluneční soustavy směrem ke Slunci. Seznámíte se tak mimo jiné s dvěma žhavými kandidáty na komety desetiletí, které nás navštíví v roce 2013 – a to s kometou C/2011 L4 PanSTARRS, která by měla na naší obloze zazářit především v druhé polovině března (nyní je již pozorovatelná pouhým okem z jižní polokoule), a druhou kometou C/2012 S1 ISON, která navštíví naší oblohu na přelomu listopadu a prosince. 28. listopadu 2013 se má tato kometa přiblížit ke Slunci na velmi malou vzdálenost, což může znamenat i konec její pouti Sluneční soustavou.

V druhé části přednášky se pak dozvíte další zajímavosti z noční oblohy v roce 2013. Zmíníme se tak o některých zajímavých úkazech naší nejbližší hvězdy – Slunce, nejznámějších planet Sluneční soustavy, a o objektech vzdáleného vesmíru, jak jsou mlhoviny, hvězdokupy, galaxie.

◄ Zpět
 
 

Powered by iCagenda